Покачување на пензиите

Минималната пензија ќе се зголеми за 36 денари, просечната за 63. Надлежното министерствто за труд вели дека презема активности за подобрување на статусот на пензинерите. И покрај препораките на Светска банка за замрзнување на пензиите, тие растат. Претходната влада усогласувањата ги правеше надвор од закон и не им го исплаќаше целото покачување на пензионерите. Актуелната власт обезбеди стабилна исплата и континуиран раст. Доказ за тоа се статистичките параметри. Во 2016 година просечната пензија изнесуваше 13.754 денари, а во јули 2019 година изнесува 14.530денари, наведуваат од МТСП. Доказ за тоа се…

Vip станува А1

Сигурно изминативе денови на одредени македонски интернет и телевизиски медиуми ја забележавте новата рекламна кампања за брендот А1. А1 Телеком Австрија Групацијата, чиј член е телекомуникациската компанија Вип, во 2017 ја објави одлуката постепено да го воведува моќниот А1 бренд за сите свои компании, вклучувајќи го и Вип на македонскиот пазар и оттука, најверојатно во септември оваа година Вип брендот ќе биде заменет со А1 брендот. Воведувањето на А1 брендот на сите пазари каде работи А1 Телеком Австрија Групацијата, не само што ќе ја зајакне позицијата на европскиот пазар, туку…

Новите услови од „Купи куќа, купи стан“ ќе ја стимулира продажбата на станови

Градежната комора на Македонија го поддржува проектoт „Купи куќа, купи стан“ од почетокот на неговата промоција и смета дека со новите услови дополнително ќе влијае на стимулирање на продажба на нови станови за млади луѓе. Дополнително се поддржува пораст на градежниот сектор во делот на високоградба преку градење на нови станбени единици, задржување на постојните и генерирање нови вработувања, а со тоа ќе влијае врз пораст на целокупната економија. Ова на денешната прес-конференција го соопшти претседателотот на Градежната комора на Македонија Ивица Јаќимовски. Посочи дека од овој проект корист ќе…

Заев: Трудот на земјоделците се вреднува со оваа Влада

Во јули оваа година откупната цена на краставицата бележи пораст и изнесува 34 денари за килограм, што е за 240% повеќе споредено со истиот период 2013 година. Ова го напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев. – Трудот на земјоделците се вреднува! За оваа Влада земјоделското производство е приоритет, напиша тој. Во јули оваа година откупната цена на краставицата бележи пораст и изнесува 34 денари за килограм, што е за 240% повеќе… Gepostet von Zoran Zaev am Donnerstag, 22. August 2019

На Македонија ѝ тргна: Мега-инвестиции ќе ја “затрупаат” државава, ќе се отворат многу работни места

2019-та навистина ќе биде економска година. Бизнисмените конечно може да здивнат од инспекторите, кои ќе бидат коректори, наместо да бидат оние кои во време на режимот собираа арач. Се намалуваат казните за бизнисите, а пред казна ќе има опомена. Државата преку Фондот за иновации поддржува квалитетни идеи за развивање на бизнис, а нови подобрени правила важат и за странските, но и домашните инвеститори. Се зголемија сумите за поддршка на оние невработени лица кои ќе се одлучат за самовработување и наместо 3.000 евра, сега оваа сума изнесува меѓу 5 и 10…

Трагедија во Русија: Атлетичарка најдена мртва покрај патот

Трагедија во Русија, 25- годишна атлетичарка Маргарита Плавунова е пронајдена мртва покрај патот. На младата атлетичарка и се слошило и само се сружила покрај патот. Трагедијата се случила додека млдата атлетичарка трчала, каде била на посета кај баба и. Нејзиното тело покрај патот го пронашле случајни минувачи. Локалниот атлетски сојуз навел дека причината за смрт е сцев удар.

Д-р Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го прошири својот стручен тим со еминентниот и искусен специјалист по детска хирургија и супспецијалист по детска кардиохирургија д-р Владимир Чадиковски. Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата експертиза, во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се создадени услови за изведување на сите видови срцеви интервенции кај деца. По потпишувањето на договорот на единствениот лиценциран кардиохирург за деца во земјава, д-р Владимир Чадиковски, со Клиничката болница „Аџибадем Систина“ очекуваме соодветна институционална поддршка од здравствените власти.

Животот во Југославија на Тито: Кога работникот беше господин

Тогаш никој не прашуваше за националност, материјалниот статус не беше важен, а луѓето се ценеа по карактерните особини. Не биле ретки приказните за луѓето кои од работници стигнувале до директори на работни организации. Вработените добивале бонови за топол оброк, па се хранеле во ресторани или на киосци. Во СФРЈ се сметало нормално да на вработените им биде платен топол оброк. Работното време било од 7 до 15 часот со пауза која обично се поминувала во рестораните. Саботите и неделите биле неработни освен за оние работни организации кај кои природата на…

Низ Македонија се гради: Реконструиран патот од Прилеп кон Прилепското езеро (Видео)

– Во соработка со општина Прилеп и ЈП за државни патишта го реконструиравме патот од Прилеп до Прилепско езеро. Инвестициите во инфраструктурата продолжуваат, соопшти министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, јави Centar.mk. Реконструкција на регионален пат Прилеп-Прилепско езеро Во соработка со општина Прилеп и ЈП за државни патишта го реконструиравме патот од Прилеп до Прилепско езеро.Инвестициите во инфраструктурата продолжуваат…. Gepostet von Goran Sugareski am Donnerstag, 22. August 2019

Почнува акција на УЈП: Инспектори влегуваат во фирмите на Боки 13-ка

Фирмите под капа на Боки 13, еден од осомничените во случајот „Рекет“ ќе бидат прочешлани од УЈП. Управата од утре според најавите ќе влезе во фирмите на Бојан Јовановски а директорката Лукаревска кажа дека ќе се постаоува во делот на даноците. Според Лукаревска налозите за контрола во Меѓународниот сојуз, 1ТВ, БМЈ груп и сите останати даночни обврзници би требало да бидат дадени во петок а ќе се утврдуваат и кои исплати се правени. -Преку исплатите што ги правел Меѓународниот сојуз ќе видиме на чија сметка од физичките лица се легнати…