Галуп: Секоја втора личност во светот изгуби дел од приходите во пандемија

Приходите на секоја втора личност во светот се намалија поради пандемијата предизвикана од коронавирус, а луѓето во посиромашните земји беа особено погодени од загуба на работното место или скратување на работното време, покажа студија објавена во неодамна. Американската компанија за истражување на јавното мислење „Галуп“, која анкетираше 300.000 луѓе од 117 земји, откри дека половина од оние кои имаат работа заработиле помалку заради пандемијата „ковида-19“. Тоа значи дека 1,6 милијарди возрасни се погодени ширум светот. „Во светски рамки, овие проценти се движеа од високи 76 проценти во Тајланд до ниски…

eBay е подготвен да прифати криптовалути

Платформата за трговија преку Интернет eBay е отворена за можност за плаќање со крипто-валути, изјави извршниот директор ieејми Иноне. eBay веќе го прошири својот опсег на платни инструменти и сега прифаќа, на пример, Apple и Google Pay, и ќе продолжи да разгледува други алтернативи, како што се крипто-валути, рече Јаноне во интервју за CNBC во понеделникот. Ова не е прв пат компанијата да флертува со криптовалути, забележува агенцијата dpa, потсетувајќи дека поранешниот шеф на eBay, Џон Донахое, во 2013 година изјави дека се подготвени да прифатат плаќања со биткоин. Тие…

Македонија втора во регионот по девизни резерви во злато – само Србија е пред нас, а еве каде се другите

Македонија е втора на Балканот по девизни резерви во злато, и во моментов има околу 6.8 тони во своја сопственост. На прово место е Србија. Според Народната банка на Србија, од 2013 година, резервите на злато во таа земја се зголемени за 20,7 тони или 1,1 милијарда евра, а само во последните две години резервите на Србија се зголемени за 12 тони злато. Србија поседува вкупно 36 тони злато, втора на Балканот е Северна Македонија со 6,8 тони златни резерви, следна од Словенија со 3,17, БиХ со 2,98 тони, потоа…

„Лидл“ ќе вложи 500.000 евра во Македонија

Германскиот трговски синџир „Лидл” ќе го отвори својот прв супермаркет и во Македонија, објави специјализираниот портал „Јуропеан Супермаркет Магазин” (ЕСМ). Според ЕСМ, германската компанија минатиот месец регистрирала своја подружница во земјава под името „Лидл Северна Македонија”, која ќе биде под надлежност на бугарскиот огранок на „Лидл” и со неа ќе раководат Милена Драгијска, Бисер Инчовски и Љубомир Хрсев. Предвидено е „Лидл” на почетокот да вложи 500 000 евра во Македонија. Според неофицијални извори, „Лидл“ ќе стартува со една продавница и тоа во туристичкиот центар Охрид, а веќе се дискутира и…

Еве како да заработите на ИНТЕРНЕТ!

Една од најубавите предности на интернетот е можноста за заработка во фриленс светот. Бидејќи ова е широко поле еве листа од неколку проверени сајтови каде може да пробате да заработите. Elance Elance е најголемиот онлајн пазар за фриленсери. Едноставниот интерфејс ви дозволува да пребарувате работи од најразлични области. Од пишување и преведување, до веб дизајн и програмирање. Луѓето нудат работи за кои им е потребна помош, а ваше е да напишете и да дадете својата понуда. Крајно едноставно. Колку и да заработувате моментално, можностите на Elance се неограничени. Постојат регистрирани…

Овие грешки НЕ СМЕЕТЕ да ги правите при користење на кредитни картички

Прв потфат на многумина, кои имаат можност за користење на кредитни картички е нивното што поскоро отворање. За жал, многу од нив се млади и без искуство за планирање на своите финансии и управувањето со парите. Тоа може да доведе до многу проблеми и лоша финансиска ситуација. Но, отворањето кредитна картичка не мора да биде катастрофално, доколку знаете како правилно да ги користите. Издвојуваме неколку грешки кои треба да ги избегнувате: Доцнење со уплата Кога ја вадите картичката, банкарот најчесто ви го кажува датумот кога доспеваат вашите обврски за плаќање.…

Што прават успешните луѓе во недела навечер?

Повеќето луѓе не ја сакаат вечерта во недела. Тоа го потврди истражување од 2013 година, кое откри дека дури 78 отсто од луѓето чувствуваат лесна депресија во недела. Се работи за меланхонија поради враќањето на работа во понеделник наутро. Но, можеби сепак би требало да размислите околу менување на таквата навика. Еве неколку работи кои ги прават успешните луѓе во недела навечер, како би избегнале депресија. 1. Семејство и пријатели Тие поминуваат квалитетно време со луѓето кои ги сакаат, бидејќи сакаат да соберат доволно енергија за сите обврски. 2. Забава…

КОРИСНО: Еве колку чини литро гориво во Европските земји

КОРИСНО: Еве колку чини литро гориво во Европските земји АВА БЕНЗИН БМБ-95 БЕНЗИН БМБ-98 ДИЗЕЛ Албанија 173.00 ALL (1,38 EUR) 172.00 ALL (1,37 EUR) Австрија 1.21 EUR 1.36 EUR 1.21 EUR Белгија 1.47 EUR 1.53 EUR 1.53EUR БИХ 2.16 BAM (1,10 EUR) 2.36 BAM (1,21 EUR) 2.36 BAM (1,21 EUR) Бугарија 2.14 BGN (1,09 EUR) 2.42 BGN (1,24 EUR) 2.34 BGN (1,20 EUR) Чешка 30.08 CZK (1,17 EUR) 32.48 CZK (1,26 EUR) 30.76 CZK (1,19 EUR) Црна Гора 1.29 EUR 1.33 EUR 1.25 EUR Данска 11.39 DKK (1,53 EUR) 11.98…

Многумина можеби го направиле ОВА со фискалните сметки и Мој ДДВ, но е строго забрането

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое лично конто да се запише повратот на ДДВ, јави Centar.mk Пример дали може фискалната сметка од точење на гориво за потребите на автомобилите во сопственост на компанијата да се искористи и скенира преку апликацијата Мој ДДВ при што би се направил поврат на личната сметка. Одговорот е дека ова е строго забрането и казниво согласно закон. Фискалните сметки издадени за компанија, се прикачуваат…

Нови важни промени на апликацијата за Мој ДДВ – еве за што се работи

Обнова на апликација МојДДВ за корисниците на мобилните телефони. Граѓаните со промените сега ќе имаат увид во состојбата и ќе може во секој момент да го проверат износот што треба да им се врати од скенираните фискални сметки. Новата веб апликација деновиве ќе биде достапна преку интернет страната на Управата за јавни приходи, а начинот на користење е ист како и кај мобилната верзија. Веб апликацијата ќе им нуди на граѓаните неколку нови можности. Освен детален увид, секој корисник ќе може и да избрише сметка доколку ја скенирал по грешка.…