Индустријата за обновлива енергија забележа најбрз раст од 1999 година

Капацитетот на енергијата создадена од ветер се зголеми двојно во текот на 2020 година, додека потрошувачката на сончева енергија се зголеми за скоро 50 проценти, поради зголемениот интерес на владите и корпорациите за чиста енергија Глобалната индустрија за обновлива енергија забележа најбрз раст од 1999 година, и покрај паузата во пандемијата на коронавирус, соопшти Меѓународната агенција за енергија (ИЕА). ИЕА соопшти дека спроведувањето на проекти за обновлива енергија, вклучително и фарми со ветерници и соларни енергии, се зголемило за 45% минатата година. Капацитетот на енергијата на ветерот се зголеми двојно…

РОДЕНИ ЗА БИЗНИС: Заработиле милијарди, а немаат ниту средно школо!

Бизнисмените како Ричард Брансон, Амансио Ортега, Франсоа Пино, Дејвид Мардок и Џоа Луиса го освија светот иако не успеале да завршат повеќе од основно. Ви ги претставуваме најпознатите богаташи кои не успеале да завршат ниту средно училиште, но со својата работа стекнале богатство вредно милијарди долари! Ричард Брансон – богатство: 5 милијарди долари – земја: Велика Британија – компанија „Вирџин груп“ – роден: 18. јули 1950 – училиштето го напуштил на 16 години – Британскиот магнат поради дислексија бил исклучително лош во школо, па на 16 години го напуштил Последните…

Нови цени на горивата во Македонија – Ќе има ли поскапување утре

Оваа недела дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поскапеа за половина денар по литар, додека бензините се продаваат по истите цени како и досега. Малопродажната цена на еуродизел изнесува 60,50 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се продава по цена од 50,50 денари за литар. Малопродажните цени на бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 не се сменија, односно се продаваат по 66,50 денари, односно 68,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,711 ден по килограм во однос на цената…

Нина Ангеловска, нова министерка за финансии

Социјалдемократите до вечер треба да одлучат по предлогот нов Министер за финансии за дабиде Нина Ангеловска, која доаѓа од бизнис секторот и е ко-основач на онлајн платформата за купони со попусти “Групер”. Во секој момент треба да помине одлуката на централниот одбор на СДСМ. Според информации на Bilans.mk, одлуката Ангеловска ја донела, откако лично премиерот Зоран Заев ја поканил да биде прв човек на секторот финансии. Која е Нина Ангеловска? Нина Ангеловска, дипломирала на Економскиот факултет при УКИМ во 2010-тата година како студент на Генерација. Таа во 2011 ја основа…