Што прават успешните луѓе во недела навечер?

Повеќето луѓе не ја сакаат вечерта во недела. Тоа го потврди истражување од 2013 година, кое откри дека дури 78 отсто од луѓето чувствуваат лесна депресија во недела. Се работи за меланхонија поради враќањето на работа во понеделник наутро. Но, можеби сепак би требало да размислите околу менување на таквата навика. Еве неколку работи кои ги прават успешните луѓе во недела навечер, како би избегнале депресија. 1. Семејство и пријатели Тие поминуваат квалитетно време со луѓето кои ги сакаат, бидејќи сакаат да соберат доволно енергија за сите обврски. 2. Забава…

Животот во Југославија на Тито: Кога работникот беше господин

Тогаш никој не прашуваше за националност, материјалниот статус не беше важен, а луѓето се ценеа по карактерните особини. Не биле ретки приказните за луѓето кои од работници стигнувале до директори на работни организации. Вработените добивале бонови за топол оброк, па се хранеле во ресторани или на киосци. Во СФРЈ се сметало нормално да на вработените им биде платен топол оброк. Работното време било од 7 до 15 часот со пауза која обично се поминувала во рестораните. Саботите и неделите биле неработни освен за оние работни организации кај кои природата на…

ЗА ИНАЕТ! Тинејџер станал милионер поради опклада со родителите!

Пред три години Ерик Финман се опкладил со родителите дека доколку стане милионер до својата 18-та година, нема да мора да оди на факултет. Го напуштил школото, бидјеќи сметал дека тоа е губење време, и учел од дома. Минатата година Ерик прогласил победа. – Добив опклада од милион долари со моите родители. Благодарен сум на сите, објави тој во вторникот. Неговата приказна го заобиколи светот. Сè започнало 2011 година, кога имал 12 години, а неговата баба му дала 1.000 долари. Ерик парите ги вложил во биткоини, на препорака на својот…

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи. Можеби вие ќе ја сакате?

Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една пауза. Во недела не се работи. Во секторот земјоделство се работи напорно и за плата од 8,5 евра по час бруто, што за поголемиот дел Германци е многу ниска плата, така што тие се незаинтересирани за така напорна, а слабо платена работа. Сепак, многу е атрактивна…

Финансиската полиција изненадена: За да избегне враќање на кредит влегла во опасна авантура

Една Кинескиња се одлучила на пластична операција за да го избегне враќањето на кредит од околу 3,7 милиони долари. После пресудата на судот во Вухан за кредит, Чу Нацјуан (59) го променила изгледот и се сокрила на непозната локација. Според податоците, таа е уапсена кога во Шенжен се обидела да купи возна карта со лажна лична карта. И полицајците кои дошле да ја приведат биле изненадени колку повеќе не личела на себе си од сликата. Според нивните зборови „изгледала како да има 30 до 40 години“. Во последно време локалните…

На оваа земја потребни и се работници- плата и до 12.000 евра

Во оваа земја се заработува повеќе отколку било каде во светот, но високи се и трошоците за живот. Медиумите објавија водич колку во просек се заработува со одредени професии: Фризер – 2.426 евра Цвеќар – 3.800 евра Графички дизајнер – 3.545 евра Столар – 3.761 евра Работник во пошта – 3.761 евра Пекар – 3.800 евра Автомеханичар – 4.152 евра Кондуктер во воз – 4.253 евра Софтвер девелопер – 4.299 евра Возач на авотбус – 4.533 евра Новинар – 5.179 евра Социјален работник – 5.828 евра Учител – 7.000 евра…

Лицата постари од 40 години да работат само три дена неделно!

Лицата кои се постари од 40 години се најпродуктивни кога работат само три дена во неделата. Ова го покажала најновата студија што ја објавил Универзитетот во Мелбурн. Истражувањето во кое со помош на низа когнитивни тестови се анализирани работните способности на 3.000 мажи и 3.500 жени покажало дека луѓето на средна возраст се најпродуктивни ако неделно на работа не поминуваат повеќе од 25 работни часови. Лицата постари од 40 години кои работат 55 часа неделно се изморени и под стрес, а таквата состојба влијае и на нивната работна состојба. Кога…