Нова специјална понуда на А1

Во пресрет на највозбудливото фудбалско лето со натпреварите од европското фудбалско првенство, А1 Македонија ја збогатува својата понуда и ја најавува новата промоција со зголемен мобилен интернет, уште поголем попуст за нови уреди и подарок навивачки дрес за опуштено следење на најголемиот спортски настан годинава и бодрење на македонската фудбалска репрезентација. Од денеска, во портфолиото на А1 Македонија, како дел од понудата во А1 Combo М и L, достапна е најновата промоција со која постоечките и нови корисници покрај супербрз и стабилен интернет, ТВ со најквалитена слика на пазарот, Арена…

Скопје Мериот хотел со торта од 100 килограми ќе ја поддржи иницијативата на Сите сити

Целта е со средствата од продажбата на тортата и останатите закуски да се соберат и донираат 20 000 оброци за социјално загрозените граѓани (Скопје, 29.08.2019) – Скопје Мериот хотел ќе подготви торта од 100 килограми за поддршка на иницијативата на Сити сити. На првата хуманитарна „Праскијада“ што ќе се одржи на 31ви август во Градскиот парк, слатките специјалитети од праски ќе им бидат понудени на присутните граѓани, а со собраните средства ќе бидат обезбедени оброци за социјално загрозените граѓани. Целта на платформата Сите сити е да се соберат средства за…

Трагедија во Русија: Атлетичарка најдена мртва покрај патот

Трагедија во Русија, 25- годишна атлетичарка Маргарита Плавунова е пронајдена мртва покрај патот. На младата атлетичарка и се слошило и само се сружила покрај патот. Трагедијата се случила додека млдата атлетичарка трчала, каде била на посета кај баба и. Нејзиното тело покрај патот го пронашле случајни минувачи. Локалниот атлетски сојуз навел дека причината за смрт е сцев удар.

Д-р Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го прошири својот стручен тим со еминентниот и искусен специјалист по детска хирургија и супспецијалист по детска кардиохирургија д-р Владимир Чадиковски. Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата експертиза, во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се создадени услови за изведување на сите видови срцеви интервенции кај деца. По потпишувањето на договорот на единствениот лиценциран кардиохирург за деца во земјава, д-р Владимир Чадиковски, со Клиничката болница „Аџибадем Систина“ очекуваме соодветна институционална поддршка од здравствените власти.

Обезбедуваме економски раст и повеќе пари кај граѓаните, очекувам пратениците да го поддржат Буџетот

Од вечра на пленарната седница во Собранието, предлог Буџетот за 2019 година влезе во последната собраниска фаза. – Очекувам сите пратеници да дадат поддршка за негово усвојување, затоа што Буџетот за 2019 година е домаќински, развоен и обезбедува повеќе пари во секое семејство, кај секој граѓанин. Во 2019 година се очекува забрзување на раст на Бруто домашниот производ на 3.2 отсто, каде што позитивен придонес врз растот е предвидено да имаат домашната побарувачка, нето-извозот, како и капиталните инвестиции. хttps://youtu.be/CcICKZGrz4A Просечната нето-плата во следниот период ќе продолжи да расте и се…

Доделени наградите за претприемач на годината 2018

Неколку компании денеска беа наградени на изборот „Претприемач на годината 2018“ за најуспешните претприемачи на микро и мали претпријатија во земјата. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Ваљон Купа, менаџер на компанијата „Евита груп“ од Дебар, а втората на Филип Ристевски, менаџер на компанијата „Пиксел“ од Скопје. Првата награда во категоријата микропретпријатија му е доделена на Сашко Андонов, менаџер на компанијата „Течко нет“ од Кочани, а втората на Александар Билјаноски, менаџер на компанијата „Мое студио Дадар“ од Скопје. Наградите ги доделија министерот за економија, Крешник Бектеши, претседателот…

Важна вест од УЈП: Не заборавајте да го испочитувате новиот закон, останаа уште само 12 дена

Наближува крајниот рок за регистрација на системот е-Персонален данок (31 Декември). Граѓаните кои досега не ја исполниле својата обврска и не се регистрирале на е-пдд системот, Управата за јавни приходи потсетува дека покрај шалтерите лоцирани во Регионалната дирекција Скопје, отворени се и дополнителни шалтери лоцирани во: општина Ѓорче Петров – во зградата на урбаната заедница Ѓорче Петров (кај полициската станица) и општина Аеродром – во општинската зграда на втори кат. Канцелариите на УЈП во овие две општини се отворени секој работен ден до 31.12.2018 година со работно време од 08.00…