Нова специјална понуда на А1

Во пресрет на највозбудливото фудбалско лето со натпреварите од европското фудбалско првенство, А1 Македонија ја збогатува својата понуда и ја најавува новата промоција со зголемен мобилен интернет, уште поголем попуст за нови уреди и подарок навивачки дрес за опуштено следење на најголемиот спортски настан годинава и бодрење на македонската фудбалска репрезентација. Од денеска, во портфолиото на А1 Македонија, како дел од понудата во А1 Combo М и L, достапна е најновата промоција со која постоечките и нови корисници покрај супербрз и стабилен интернет, ТВ со најквалитена слика на пазарот, Арена…

Германските инвеститори се’ повеќе се оптимисти во поглед на економското закрепнување

Германските инвеститори се повеќе се оптимисти за економијата на земјата бидејќи последниот бран на нови инфекции со коронавирус се чини дека забавува, покажа истражувањето во вторникот. Институтот ZEW со седиште во Манхајм вели дека неговиот индикатор за економски очекувања за Германија во текот на следните шест месеци порасна за 13,7 поени во мај во однос на претходниот месец, на 84,4, што е највисока вредност од почетокот на пандемијата КОВИД-19. Последен пат индикаторот беше на повисоко ниво беше во февруари 2000 година. Зголемувањето на оптимизмот следеше по неочекуваниот пад во април…

Падна вредноста на американскиот долар

Доларот потона под двомесечното најниско ниво во однос на најголемите ривали, бидејќи разочарувачкиот извештај за вработување во САД ги натера инвеститорите да ги намалат очекувањата за каматните стапки, а оваа недела тие го насочија фокусот кон објавените податоци за инфлацијата. САД во април отворија нови 266.000 работни места, а стапката на невработеност се зголеми неочекувано, што беше „ладен туш“ за шпекулации за забрзаниот пораст на инфлацијата. Индексот на доларот, кој го мери движењето на американската валута наспроти корпата од шест најголеми конкуренти, застана на 90.259 поени во азиското тргување, откако…

Најголемата плата во Црна Гора е исплатена за еден месец, зачудувачки 76.427 евра

Подгорица – Највисоката нето исплатена плата за еден месец во Црна Гора во 2020 година, во износ од 76.427 евра, ја доби еден од лозарите. Ова го покажуваат податоците на Управата за приходи и Царина доставени до „Побједа“. Тоа е еднакво на износот од 145 просечни плати во таа земја, кои минатата година се движеа од 520 до 527 евра, или 344 минимални плати од 222 евра. Според оваа пресметка, црногорските граѓани со просечен приход треба да ја заработат оваа сума 12 години, а оние кои добиваат минимум 28 години,…

Галуп: Секоја втора личност во светот изгуби дел од приходите во пандемија

Приходите на секоја втора личност во светот се намалија поради пандемијата предизвикана од коронавирус, а луѓето во посиромашните земји беа особено погодени од загуба на работното место или скратување на работното време, покажа студија објавена во неодамна. Американската компанија за истражување на јавното мислење „Галуп“, која анкетираше 300.000 луѓе од 117 земји, откри дека половина од оние кои имаат работа заработиле помалку заради пандемијата „ковида-19“. Тоа значи дека 1,6 милијарди возрасни се погодени ширум светот. „Во светски рамки, овие проценти се движеа од високи 76 проценти во Тајланд до ниски…

eBay е подготвен да прифати криптовалути

Платформата за трговија преку Интернет eBay е отворена за можност за плаќање со крипто-валути, изјави извршниот директор ieејми Иноне. eBay веќе го прошири својот опсег на платни инструменти и сега прифаќа, на пример, Apple и Google Pay, и ќе продолжи да разгледува други алтернативи, како што се крипто-валути, рече Јаноне во интервју за CNBC во понеделникот. Ова не е прв пат компанијата да флертува со криптовалути, забележува агенцијата dpa, потсетувајќи дека поранешниот шеф на eBay, Џон Донахое, во 2013 година изјави дека се подготвени да прифатат плаќања со биткоин. Тие…

Македонија втора во регионот по девизни резерви во злато – само Србија е пред нас, а еве каде се другите

Македонија е втора на Балканот по девизни резерви во злато, и во моментов има околу 6.8 тони во своја сопственост. На прово место е Србија. Според Народната банка на Србија, од 2013 година, резервите на злато во таа земја се зголемени за 20,7 тони или 1,1 милијарда евра, а само во последните две години резервите на Србија се зголемени за 12 тони злато. Србија поседува вкупно 36 тони злато, втора на Балканот е Северна Македонија со 6,8 тони златни резерви, следна од Словенија со 3,17, БиХ со 2,98 тони, потоа…

„Лидл“ ќе вложи 500.000 евра во Македонија

Германскиот трговски синџир „Лидл” ќе го отвори својот прв супермаркет и во Македонија, објави специјализираниот портал „Јуропеан Супермаркет Магазин” (ЕСМ). Според ЕСМ, германската компанија минатиот месец регистрирала своја подружница во земјава под името „Лидл Северна Македонија”, која ќе биде под надлежност на бугарскиот огранок на „Лидл” и со неа ќе раководат Милена Драгијска, Бисер Инчовски и Љубомир Хрсев. Предвидено е „Лидл” на почетокот да вложи 500 000 евра во Македонија. Според неофицијални извори, „Лидл“ ќе стартува со една продавница и тоа во туристичкиот центар Охрид, а веќе се дискутира и…

Индустријата за обновлива енергија забележа најбрз раст од 1999 година

Капацитетот на енергијата создадена од ветер се зголеми двојно во текот на 2020 година, додека потрошувачката на сончева енергија се зголеми за скоро 50 проценти, поради зголемениот интерес на владите и корпорациите за чиста енергија Глобалната индустрија за обновлива енергија забележа најбрз раст од 1999 година, и покрај паузата во пандемијата на коронавирус, соопшти Меѓународната агенција за енергија (ИЕА). ИЕА соопшти дека спроведувањето на проекти за обновлива енергија, вклучително и фарми со ветерници и соларни енергии, се зголемило за 45% минатата година. Капацитетот на енергијата на ветерот се зголеми двојно…

Висока профитабилност поткрепена од големиот обем на продажба и континуираната оптимизација на трошоците

Финансиските резултати во првата половина од 2019 година бележат зголемена профитабилност, остварувајќи континуирано подобрување на обемот на продажба на домашниот и на странскиот пазар, вклучувајќи ја тековната оптимизацијата на оперативните трошоци како резултат на постигнатите оптимални органограмски активности, како и понатамошната рационализација на индиректните трошоци. Според тоа, прилагодената ЕБИТДА, како главен показател за оперативната профитабилност на компанијата, достигна 157 милиони денари за првата половина од 2019 година, надминувајќи ги 152 милиони денари од истиот период минатата година. Приходите од продажбата изнесуваат 12.639 милиони денари и се повисоки споредено со истиот…