Конечно: Македонците ќе можат да го користат PayPal во целост

Советот на Народната банка (НБ) на денешната редовна седница донесе одлука за изменување на одлуката за начинот и условите под кои резидентите што не се овластени банки, можат да отвораат и да имаат сметки во странство. Со измените, информираат од НБ, се овозможува граѓаните и компаниите да отвораат и да имаат сметки кај сите странски електронски сервиси за платежни трансакции што ќе ги овозможат своите услуги за резидентите од нашата земја. Тие ќе можат овие сметки да ги користат исклучиво за комерцијални цели, односно за купување и/или за продавање стоки…

Еве како да заработите на ИНТЕРНЕТ!

Една од најубавите предности на интернетот е можноста за заработка во фриленс светот. Бидејќи ова е широко поле еве листа од неколку проверени сајтови каде може да пробате да заработите. Elance Elance е најголемиот онлајн пазар за фриленсери. Едноставниот интерфејс ви дозволува да пребарувате работи од најразлични области. Од пишување и преведување, до веб дизајн и програмирање. Луѓето нудат работи за кои им е потребна помош, а ваше е да напишете и да дадете својата понуда. Крајно едноставно. Колку и да заработувате моментално, можностите на Elance се неограничени. Постојат регистрирани…

Скопје Мериот хотел со торта од 100 килограми ќе ја поддржи иницијативата на Сите сити

Целта е со средствата од продажбата на тортата и останатите закуски да се соберат и донираат 20 000 оброци за социјално загрозените граѓани (Скопје, 29.08.2019) – Скопје Мериот хотел ќе подготви торта од 100 килограми за поддршка на иницијативата на Сити сити. На првата хуманитарна „Праскијада“ што ќе се одржи на 31ви август во Градскиот парк, слатките специјалитети од праски ќе им бидат понудени на присутните граѓани, а со собраните средства ќе бидат обезбедени оброци за социјално загрозените граѓани. Целта на платформата Сите сити е да се соберат средства за…

Овие грешки НЕ СМЕЕТЕ да ги правите при користење на кредитни картички

Прв потфат на многумина, кои имаат можност за користење на кредитни картички е нивното што поскоро отворање. За жал, многу од нив се млади и без искуство за планирање на своите финансии и управувањето со парите. Тоа може да доведе до многу проблеми и лоша финансиска ситуација. Но, отворањето кредитна картичка не мора да биде катастрофално, доколку знаете како правилно да ги користите. Издвојуваме неколку грешки кои треба да ги избегнувате: Доцнење со уплата Кога ја вадите картичката, банкарот најчесто ви го кажува датумот кога доспеваат вашите обврски за плаќање.…

Што прават успешните луѓе во недела навечер?

Повеќето луѓе не ја сакаат вечерта во недела. Тоа го потврди истражување од 2013 година, кое откри дека дури 78 отсто од луѓето чувствуваат лесна депресија во недела. Се работи за меланхонија поради враќањето на работа во понеделник наутро. Но, можеби сепак би требало да размислите околу менување на таквата навика. Еве неколку работи кои ги прават успешните луѓе во недела навечер, како би избегнале депресија. 1. Семејство и пријатели Тие поминуваат квалитетно време со луѓето кои ги сакаат, бидејќи сакаат да соберат доволно енергија за сите обврски. 2. Забава…

КОРИСНО: Еве колку чини литро гориво во Европските земји

КОРИСНО: Еве колку чини литро гориво во Европските земји АВА БЕНЗИН БМБ-95 БЕНЗИН БМБ-98 ДИЗЕЛ Албанија 173.00 ALL (1,38 EUR) 172.00 ALL (1,37 EUR) Австрија 1.21 EUR 1.36 EUR 1.21 EUR Белгија 1.47 EUR 1.53 EUR 1.53EUR БИХ 2.16 BAM (1,10 EUR) 2.36 BAM (1,21 EUR) 2.36 BAM (1,21 EUR) Бугарија 2.14 BGN (1,09 EUR) 2.42 BGN (1,24 EUR) 2.34 BGN (1,20 EUR) Чешка 30.08 CZK (1,17 EUR) 32.48 CZK (1,26 EUR) 30.76 CZK (1,19 EUR) Црна Гора 1.29 EUR 1.33 EUR 1.25 EUR Данска 11.39 DKK (1,53 EUR) 11.98…

РОДЕНИ ЗА БИЗНИС: Заработиле милијарди, а немаат ниту средно школо!

Бизнисмените како Ричард Брансон, Амансио Ортега, Франсоа Пино, Дејвид Мардок и Џоа Луиса го освија светот иако не успеале да завршат повеќе од основно. Ви ги претставуваме најпознатите богаташи кои не успеале да завршат ниту средно училиште, но со својата работа стекнале богатство вредно милијарди долари! Ричард Брансон – богатство: 5 милијарди долари – земја: Велика Британија – компанија „Вирџин груп“ – роден: 18. јули 1950 – училиштето го напуштил на 16 години – Британскиот магнат поради дислексија бил исклучително лош во школо, па на 16 години го напуштил Последните…

Многумина можеби го направиле ОВА со фискалните сметки и Мој ДДВ, но е строго забрането

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое лично конто да се запише повратот на ДДВ, јави Centar.mk Пример дали може фискалната сметка од точење на гориво за потребите на автомобилите во сопственост на компанијата да се искористи и скенира преку апликацијата Мој ДДВ при што би се направил поврат на личната сметка. Одговорот е дека ова е строго забрането и казниво согласно закон. Фискалните сметки издадени за компанија, се прикачуваат…

Нови важни промени на апликацијата за Мој ДДВ – еве за што се работи

Обнова на апликација МојДДВ за корисниците на мобилните телефони. Граѓаните со промените сега ќе имаат увид во состојбата и ќе може во секој момент да го проверат износот што треба да им се врати од скенираните фискални сметки. Новата веб апликација деновиве ќе биде достапна преку интернет страната на Управата за јавни приходи, а начинот на користење е ист како и кај мобилната верзија. Веб апликацијата ќе им нуди на граѓаните неколку нови можности. Освен детален увид, секој корисник ќе може и да избрише сметка доколку ја скенирал по грешка.…

Нови цени на горивата во Македонија – Ќе има ли поскапување утре

Оваа недела дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поскапеа за половина денар по литар, додека бензините се продаваат по истите цени како и досега. Малопродажната цена на еуродизел изнесува 60,50 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се продава по цена од 50,50 денари за литар. Малопродажните цени на бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 не се сменија, односно се продаваат по 66,50 денари, односно 68,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,711 ден по килограм во однос на цената…