eBay е подготвен да прифати криптовалути

Платформата за трговија преку Интернет eBay е отворена за можност за плаќање со крипто-валути, изјави извршниот директор ieејми Иноне.

eBay веќе го прошири својот опсег на платни инструменти и сега прифаќа, на пример, Apple и Google Pay, и ќе продолжи да разгледува други алтернативи, како што се крипто-валути, рече Јаноне во интервју за CNBC во понеделникот.

Ова не е прв пат компанијата да флертува со криптовалути, забележува агенцијата dpa, потсетувајќи дека поранешниот шеф на eBay, Џон Донахое, во 2013 година изјави дека се подготвени да прифатат плаќања со биткоин.

Тие планови пропаднаа и нешто помалку од две години откако Донахое го напушти eBay.

Дел од групата eBay некогаш беше компанија за плаќање преку Интернет, PayPal, но во 2015 година беше одделена во независна компанија. Paypal веќе прифаќа плаќања во крипто-валути, посочува dpa.

Популарно

Sorry. No data so far.

Поврзани вести